Perakende

Microsoft Dynamics NAV Özellikleri

VİNYA BİLİŞİM ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ A. Ş.

Vinya Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri perakende

Perakende

.

Dynamics NAV Uyum (SOX, FDA, DCAA)

Dynamics NAV ticaret ortaklarının taleplerini hesaba katar. Hızınızı sürdürebilir ve süreçleri hızla ayarlayabilir ve ticari ortaklarınıza sorunsuzca uyum sağlayabilirsiniz. Kritik bilgiler, süreçler ve entegre platformlarla ilgili raporları kontrol etmek suretiyle, süreçlerin ayrı ayrı güncellenmesi gibi yorucu işleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu, benzer şekilde hataları ve uyum değişikliklerinin kapsamlı, geniş yan etkilerini azaltır. Yine de, verileri kaynağına geri döndürerek esas işinizi sürdürebilirsiniz.

• Kapsamlı Denetim İzleri

Kolay veri izleme ve ayrıntılı denetim izleri ile, finansal düzenlemelere ve yönetmeliklere uyum sağlamanıza yardımcı olur. Hesap tabloları üzerinden yevmiye defteri kayıtlarına erişim özelliği. Her girişe hesaba kaydedildiğinde bir kayıt numarası ve işlem numarası ve aynı zamanda kaynak kodu, neden kodu ve kullanıcı kodu verilir.

• Yapısal Muhasebe Süreçleri

Kur farklarını hesaplarda dikkate almak için farklı sistemleri eşleyebilir veya aynı anda birden fazla şirket için satış, satın alma ve muhasebe dokümanları da dahil olmak üzere gerekli tüm belgeleri yaratmak için Dynamics NAV’in Intercompany Postings modülünü kullanabilirsiniz.

• Kolay Analiz ve Raporlama

Microsoft SQL Server Raporlama Servisleri ile standart, tek seferlik ve analitik raporlar oluşturarak para birimlerini ve spot trendlerini izleyebilirsiniz. Detaylı raporlar hazırlamak, trendleri değerlendirmek ve iş arkadaşlarınızla bilgileri paylaşmak için verileri Excel programına kolaylıkla aktarabilirsiniz.

• Tam Bilgi İzlenebilirliği

Verilerin detaylandırma seçenekleri, tüm etkilerin kaynağına odaklanabilmenizi sağlar.

• Özel Hesap Tabloları

Karmaşık hesap tablolarını oluşturmak için boyutlar kullanılır. Satır ve sütun kombinasyonlarında nelerin görüntüleneceğini seçmek için (örneğin borç tutarlarının yalnızca bakiye gösterdiğinde görüntülenmesi gibi) kullanılan gelişmiş seçeneklerle ileri düzeyde raporlama yapılmasına yardımcı olur.

• Göreve Dayalı Güvenlik

Web içeriğini verilerinizin kesilmemesini veya oynanmamasını, kurcalanmamasını sağlayacak şekilde ayarlamak için, güvenli kurulumun yapılması gerekir.

• Göreve Göre Erişim Kontrolü

SQL Server 2008, veritabanı güvenliğini arttırmak için karmaşık şifre ve belirli bir sürenin sonunda şifrenin geçersiz hale gelme özelliklerini uygular. Kullanıcıların şifre ve son kullanma süresi kurallarına uymalarını sağlamak üzere bağımsız kullanıcılar için Microsoft Dynamics NAV kapsamında politikalar belirlenebilir. Yöneticilerin ilave politikalar tanımlamasına ve izlemesine ihtiyaç olmayacak şekilde Microsoft Dynamics NAV tanım alanı prosedürleri devam ettirilir.

Dynamics NAV Kredi Kartı İşlemleri

Kredi Kartı işlemleri Dynamics NAV’ın yerleşik bir özelliğidir. İşlemler, Windows için ICVerify veya ICVerify Enterprise sürümleri ile gönderilir ve alınır. İletim güvenli olarak ve anında yapılır. İşlemler gerçek zamanlı olarak veya alacak memoları, satın alma siparişleri, iade emirleri veya faturalardan gönderilir. Kredi Kartı İşlemleri Dynamics NAV’ın basit ve kolay kullanımlı özellik seçeneğidir. Bu özellik, müşterilerinizle iş yapma kapasitenizi önemli ölçüde değiştirecektir.

• Rezervasyon ve Sevkiyat

Posta yoluyla sipariş alan üye işyerleri (merchant) için Windows için ICVerify’in rezervasyon ve sevkiyat (book and ship) özelliği üye işyerlerinin sipariş alındığında sipariş tutarını rezerve edebilmelerini sağlar.

• Kasa Mutabakatı

Sistem, kartın onayladığı tutarı otomatik olarak faturaya uygular veya kredi kartı şirketinden ödeme alınıncaya kadar kart ödemesini beklemede tutar.

• Çoklu Üye İşyerleri

Sistemler çoklu üye işyeri kodlarını tam olarak destekler ve kullanıcının ön tanımlı üye işyeri kodunu kullanmasına veya kredi kartı ücretinin işleme konulacağı üye işyeri kodunu seçebilmesine imkan verir.

• Gerçek Zamanlı

Kredi kartı yetki işlemleri anında yapılır.

• Parti Modu

Tercih etmeniz halinde, kredi kartı işlemlerinin parti (toplu) olarak yapılmasının kendisine göre avantajları bulunmaktadır. Müşteri satış işlemini Dynamics NAV’a kredi kartı bilgileriyle birlikte aktarabilir. Parti fonksiyonu, işleme konulmamış olan bütün kartları kullanıcı müdahalesi olmadan göndermek için kullanılır.

Dynamics NAV EDI (Elektronik Veri Değişimi)

Elektronik Veri Değişimi (EDI) çoğunlukla, CPG üreticileri ve distribütörleri için Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemlerinin uygulamaya geçirilmesinde katalizör görevi görür. Dynamics NAV’da bulunan EDI tanecikleri, EDI işlemlerini iş sistemiyle mantıksal olarak eşleştirir. Bu tanecikler, doğru ve hızlı işlem yapılmasını sağlamak için her iki tarafın kullandığı birden fazla sayıdaki kalem numarasını çapraz olarak eşleştirir. Genellikle tek bir işlemde dahi X12 ve EDIFACT standartlarının her ikisi de sağlanmaktadır. Dynamics NAV Perakende Uyum, Moda ve Otomotivde EDI’yi desteklemektedir.

• Değişen Gereksinimlere Hızlı Yanıt

Dynamics NAV’daki EDI taneciği, müşterinizin veya tedarikçinizin değişen gereksinimlerine hızlı ve etkin bir şekilde uyumlu hale gelebilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlamaktadır.

• Paketleme ve Paketleme Hattı (Pack Line) Taraması

Paketleme hattında ürün kalemleri tarandıkça gerçek zamanlı veriler, bilgi sisteminize mümkün olan en doğru kaynak bulunurluğu ile aktarılır.

• Verilere Toplam Erişim

EDI İzleme (Trace) penceresinden gelen siparişle ilgili olarak yaratılan ve siparişle ilişkili bütün işlemler izlenebilir ve kullanıcı bu pencereden herhangi bir dokümanı veya işlemi detaylarını görmek için seçebilir.

• Gelişmiş Tahmin ve Tedarik

Doğru ve gelişmiş tahminde bulunma ve gerçek zamanlı bilgi özelliği ile, tedarikçilerinizle ve müşterilerinizle aranızdaki veri değişimini basitleştirebilirsiniz.

• Artan Müşteri Memnuniyeti

Gerçek zamanlı bilgilerin mükemmel şekilde görünürlüğü sağlayan Dynamics NAV EDI modülü, size iş süreçlerinizi otomatikleştirmek ve modernize etmek için gereken araçları sunmakta ve böylelikle müşterilerinizin taleplerine anında ve doğru bilgilerle cevap verebilmenizi sağlamaktadır.

Dynamics NAV Kit Hazırlama

Dynamics NAV’da bulunan kit hazırlama fonksiyonu, kaynakların doğru muhasebeleştirilmesini sağlar. Kitlerde sipariş için ayarlama yaparken bile maliyetleri tam olarak tespit edebilirsiniz. Tüm siparişlerin görünürlüğü ve gerçek maliyetlerin ve kapasitenin ve ERP için elzem olan ve sezgisel hususların açık ve net olarak görülebilmesi sağlanır. Satış ekipleri siparişleri sorguladıkça kit BOM’larına erişebilir ve değişiklik yapabilirler. Kaynakların gerçek zamanlı bulunabilirliği ile birleşen bu özellikle firmanızın yalnızca büyük resimde değil her satışta karlı olmasını sağlayabilirsiniz.

• Yapılandırılabilen Yazdırma Seçenekleri

Kitlerin basılan satış emirlerinin, toplama etiketlerinin, paketleme makbuzlarının veya faturaların üzerinde bir konsolide kalem veya bağımsız parça şeklinde belirtilmesini seçebilirsiniz.

• Otomatik Kit Fiyatlandırma

Değişen koşullara adapte etmek üzere kit fiyatlarını manüel olarak girerken veya bileşenlerin fiyatlarını otomatik olarak toplayarak kitin fiyatını hesaplayan çözümü yapılandırırken zamandan tasarruf etmenizi ve doğru ve karlı bir fiyatlandırma yapabilmenizi sağlar.

• Sorunsuz Üretim Arayüzü

Sipariş girişi, stok, satın alma ve fiyatlandırma ile doğrudan entegre edilen kit ve kalem bilgileri ile satış ve stok yönetimi arasındaki etkinlik arttırılır.

• Genişletilmiş Satış Görünürlüğü ve Erişim

Satış personeline fiyat teklifi veya sipariş verirken parçaları görebilmeleri, kit bileşenlerini bağımsız olarak ekleyebilmeleri veya BOM’larda anında değişiklik yapabilmeleri ve kalem izleme bilgilerini yönetebilmeleri için BOM’ları ayrı kit formlarında görebilme imkanı verir.

• Entegre Ürün Kalemi İzleme

Kit verilerini bağımsız parçalar, monte edilmiş kitler veya her iki şekilde birden düzenleyerek ve izleyerek sizin için en uygun olan şekilde yakalar. Stokun daha fazla kontrol edilebilmesi için ürünlerin seri numaralarını ve parti numaralarını tutar ve parçalarla birlikte tamamlanmış kitlerin satın alınmasını da sağlar. Kitler ve parçaları rutin satın alma sürecinin, brüt ihtiyaç hesaplamalarının, stok yönetiminin, ürün kalem rezervasyonunun veya tahsisinin ve sipariş taahhüdünün bir parçası olarak yönetilir.

• Güvenilir BOM İşlevselliği

Kitlerin montajı ve demontajı için, tüketim kaynaklarını (kit parçaları ve ambalaj gibi), kaynakları (her kitte kullanılan işçilik gibi) ve kurulum kaynaklarını (kurulum ücretleri gibi) tanımlayan ayrı kit BOM’ları yaratılır. İlgili BOM’lar, farklı ürün ve malzeme senaryolarını yansıtacak şekilde değiştirilir ve yönetilir ve daha etkin satın alma veya imal etme kararları alınmasını sağlar. BOM defterini kullanarak kitleri monte veya demonte eder.

• İş Zekâsı

Kitler ve bileşenleri ile ilgili gerçek zamanlı stok ve satış bilgilerine ürün bulunurluğu hesaplamaları ve ürün izleme modüllerine tam entegre olarak erişim sağlar. Kit halinde ve bağımsız parçalar halinde satılan ürünlerin kar marjları arasındaki karşılaştırmalar da dahil olmak üzere kitlerin karlılığı ile ilgili özel raporlar oluşturur.